BHP

biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych...dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat chyba najbardziej kojarzący się z wypadkami przy pracy. Oczywiście chodzi o bhp w budownictwie. Praca na bud

BHP Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o w moim poradniki. Zapraszam.

BHP na budowie

Do tej pory pisałem o bhp raczej w kontekście prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych...dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat chyba najbardziej kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście chodzi o bhp w budownictwie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszej ojczyźnie W aspekcie bezpieczeństwa, nienajlepiej się kojarzy. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, odeszło wraz minioną epoką. Teraz firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W gorszej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To właśnie takie osoby bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy niemal każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Począwszy od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich pracach kończą się śmiercią lub kalectwem. Dlatego konieczna jest wzmożona ostrożność i bardzo gruntowne przeszkolenie osób wykonujących takie zadanie. Nie wolno zapominać, że upadek nawet z paru metrów może zakończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Kask to zdecydowanie za mało.

W kolejnym artykule postaram się omówić pozostałe aspekty pracy na budowie w zakresie bhp.


Narzędzia elektryczne

W jednej z notek pisałem o bezpieczeństwie pracy z elektronarzędziami. Dziś chcę poruszyć jeden ważny a często pomijany aspekt - hałas. To fakt, że przy pracy niektórych narzędzi poziom hałasu jest zaledwie drażniący, jednak i to na dłużą metę może zaszkodzić.

Przytoczę przykład jednego z popularnych narzędzi - heblarki / struga elektrycznego. Narzędzie służy do heblowania/wyrównywania powierzchni drewnianych. Można je zaliczyć do narzędzi stolarskich.

Strug elektryczny działa na dość prostej zasadzie. Posiada on wał obrotowy z zamocowanymi ostrzami, silnik elektryczny za pośrednictwem pasa lub pasów napędowych przekazuje obroty na wał. Zależnie od modelu struga i jego mocy prędkość obrotowa wału jest różna, aczkolwiek zawsze są to bardzo duże prędkości. Przekraczające 5000 obrotów na minutę.

To właśnie ten wał z ostrzami jest częścią obrabiającą drewno. Wykonuje się to poprzez przesuwanie struga po powierzchni obrabianego drewna. Jak można się domyślić urządzenie to należy do bardziej niebezpiecznych. W tej notce chcę się jednak skupić na innym aspekcie - na hałasie. Ta maszyna hałasuje straszliwie - jest to jakieś 130 dB. Taki hałas może uszkodzić słuch. Wiem, że w warunkach domowych mało kto o to dba - aczkolwiek w tym przypadku ochronę słuchu uważam za konieczną.

Więcej w kolejnych notkach. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej i komfortowej pracy.


Jak obchodzić się z narzędziami

W tym tekście chciałbym omówić nieco inny temat niż zwykle. Zwykle pisałem o tematyce szkoleń bhp w firmach, tym razem postanowiłem napisać coś z własnego doświadczenia.

Obecnie dostępne są liczne narzędzia elektryczne, umożliwiają one szybkie i łatwe wykonanie różnego rodzaju prac. Prawdopodobnie największy wybór elektronarzędzi obejmują te używane w budowie i remoncie. Ich wykorzystanie przyspiesza i ułatwia prace, nawet w rękach domowego majsterkowicza. Jednak może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami.

Pierwszym niebezpieczeństwem (czego nie ma opisanego w instrukcjach) jest sprawa obciążenia elektrycznego przewodów. Trzeba pamiętać, że każde narzędzie elektryczne pobiera określoną moc podczas pracy a jeśli podłączymy kilka narzędzi do jednego przewodu o niewielkiej grubości może się to skończyć nie tylko ich nieprawidłową pracą spowodowaną spadkami napięcia ale i uszkodzeniem samych narzędzi jak i przewodu. Pół biedy jeśli zadziałają bezpieczniki ale tak czy inaczej pozostaje możliwość porażenia prądem lub zapalenia się w wyniku zwarcia.


BHP

Pisałem już o bhp w zakresie różnych dziedzin i zawodów. Dziś chciałbym poruszyć temat z zupełnie innej strony. Będę pisał o środkach ochronnych.

Bez wątpienia podstawową i najistotniejszą sprawą jest właściwe przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszta może nie wystarczyć, ponieważ zwyczajnie osoba wykonująca pracę, może nie mieć pojęcia, w jaki sposób i kiedy użyć środków ochrony i jakich zagrożeń unikać.

Podstawowymi środkami i najczęściej spotykanymi, są te chroniące ciało pracownika przed zagrożeniami uszkodzeń fizycznych. Większość osób pracujących na budowie nosi kaski ochronne - jest to tak oczywiste, że taki pracownik kojarzy się już z panem w kasku. Niby nic, ale taki kask potrafi oszczędzić wielu konsekwencji, a nawet uratować życie - na przykład jeżeli komukolwiek na rusztowaniu wypadnie młotek i spadnie na głowę kolegi na dole.
potrzebnym środkiem ochrony są rękawice robocze - stosowane bardzo powszechnie. Wbrew pozorom są bardzo istotne, bo nie tylko chronią dłoń przed uszkodzeniem, ale i umożliwiają długotrwałą pracę w komfortowych warunkach - w rękawicach trudniej jest dorobić się bolesnych odcisków. Używali ich już średniowieczni rycerze - dzięki rękawicom używanie mieczy i toporów, nie było tak wyczerpujące i trudne.

Obecnie powszechnie spotykanym środkiem ochronnym są jaskrawe, odblaskowe kamizelki. Dzięki nim operatorzy maszyn i kierowcy samochodów mogą łatwo odrzec kolegów - to pozwala uniknąć wielu zagrożeń.