Gdzie warto kupić ?
Zapraszam do przeczytania poradnika.
Definicja
Roleta - zasłona zwijana montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku nad otworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka...elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja budowlana zewnętrzna.
Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne i możliwości kompozycyjne jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roleta
Rolety wolnowiszące
Przed nadejściem letnich, słonecznych dni, warto wyposażyć okna w dekoracyjne i funkcjonalne rolety. Dzięki nim łatwo będzie dowolnie regulować ilość wpadającego do wnętrza światła, bez względu na porę roku i dnia.
ROLETY MATERIAŁOWE KASETKOWE to osłony rolowane zawieszane bezpośrednio na skrzydle okiennym w bardzo estetycznej kasetce, która chroni zwiniętą tkaninę rolety przed zabrudzeniem, a prowadnice chronią jej boki oraz przytrzymują tkaninę przy szybie. W ten sposób uzyskujemy pełne zaciemnienie okna oraz bezawaryjne prowadzenie tkaniny nawet przy uchylonym oknie.Dzięki kasetce w różnorodnych kolorach rolety wtapiają się ramę okienną stanowiąc jej całość.
ROLETY WOLNOWISZĄCE to najbardziej uniwersalne zasłony okienne. Pasują do każdego wnętrza, łącząc prostotę z funkcjonalnością. Świetnie wypadną w salonie, ochronią przed porannym słońcem w sypialni i urozmaicą pokój dziecięcy. To nie jedyna funkcja jaką mogą pełnić rolety wolnowiszące, gdyż świetnie sprawdzają się w roli przesłon wnęk, regałów czy ekranów projekcyjnych . W naszej ofercie każdy Klient odnajdzie dla siebie odpowiedni wzór i kolor.
Źródło: http://velum.com.pl/rolety/
Co wybrać?
Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna jest czasem koniecznością - nikt nie jest fanem intensywnego słońca padającego na ekran telewizora, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Dlatego większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.
Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. W poprzedniej epoce żaluzje były znacznie bardziej popularne, ale rolet jeszcze w naszych sklepach po prostu nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Zasadniczą różnicą jest jednak materiał, z którego są zrobione. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.
Jak kosztowne są rolety?
Rolety nie są zbyt tanie, prościej i taniej jest zmienić kolor ścian, niż kupić nowe rolety. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć ich kolor, ja polecam zdecydować się na coś neutralnego, w raczej stonowanych odcieniach. Dobre będą wszystkie odcienie szarości, biel, subtelne beże, ewentualnie jasne brązy. Mocne kolory wymagają dopasowania do nich wystroju całego pomieszczenia, dlatego odradzam taki wybór.
Ważny jest rodzaj mocowania, ale większość modeli jest uniwersalna - można je zamontować na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj zakłada się rolety do ramy okna, ale takie rozwiązanie ma tez wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).
Jakie rolety?
Jaką wybrać roletę? Na co zwracać uwagę, przed dokonaniem konsumenckiego wyboru, jak dobrać roletę do okna i wnętrza?
To nie są pytania, na które można uzyskać jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że jest parę rodzajów rolet.
Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Z pewnością pierwszy rodzaj będzie kosztował mniej, jednak jeśli nasze okno nie jest standardowe, to trudno - musimy zainwestować w rolety na wymiar. Na wymiar trzeba też kupić rolety na okna dachowe.
Rolety nieprzepuszczalne
Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach Polacy zakładają drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo estetyczne, często jednak są źle dobierane, ale o tym w innym tekście. Drewniane żaluzje dają pełne krycie, praktycznie nie przepuszczają promieni słonecznych, są więc bardzo skuteczną ochroną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza robione na zamówienie - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są wytrzymałe, nie blakną od światła i dobrze wyglądają.
Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.