Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć.
W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania. Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora.Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy.
Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.gdzie: Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii.
W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej: Poniższy stosunek: nazywamy przekładnią transformatora. Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie.
Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator.