Jak działa ogrzewanie podczerwienią?
W dzisiejszych czasach kwestia ogrzewania jest bardzo szeroka i mamy do dyspozycji szereg możliwości. Są metody tradycyjne – ogrzewanie na węgiel lub drewno, gaz, ogrzewanie elektryczne. Pojawiają się też metody nowoczesne – pompy ciepła, panele słoneczne czyli popularna fotowoltaika. Wreszcie najpopularniejsza wśród wielu w ostatnich latach metoda, czyli ogrzewanie podczerwienią. To świetny sposób na ekologiczne ogrzanie swojego domu, które w dodatku nie kosztuje w długim horyzoncie czasowym zbyt wiele. A przede wszystkim nie wymaga żadnej obsługi każdego dnia w czasie takim jak na przykład palenie w piecu.
Pompa ciepła
Pompa ciepła
Energię uzyskuje się stosując pompę ciepła, która wymusza obieg energii cieplnej ze źródła zimniejszego (grunt) do ogrzewanego budynku. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia korzystanie z energii zmagazynowanej w gruncie, który podgrzewany jest przez energię słoneczną. Takie ogrzewanie nie ma nic wspólnego z gorącymi źródłami ani z wykorzystaniem energii geotermalnej. Nośnikiem energii, który napędza pompę ciepła, w większości wypadków jest energia elektryczna. Jedynie w pojedynczych przypadkach pompa ciepła napędzana jest przez silnik spalinowy zasilany gazem ziemnym1.
Wady i zalety:
bardzo niskie koszty jednostki produkowanego ciepła,
wysoki koszt inwestycyjny, zwłaszcza wykonania wymiennika ciepła w gruncie,
brak emisji szkodliwych substancji w miejscu stosowania urządzenia.
Spalanie biomasy
Biomasa może być wykorzystywana jako paliwo do urządzeń grzewczych. Spalane mogą być między innymi:
drewno ? polana, zrębki, pellety,
słoma ? bele lub kostki słomy, brykiet słomiany,
biogaz albo gaz drzewny otrzymywany z biomasy.
Wady i zalety:
paliwo dostępne jest zazwyczaj w niedużej odległości od miejsca wykorzystania ? nie ma konieczności transportu jak w przypadku węgla,
ceny biomasy, zwłaszcza różnego rodzaju odpadów, jest zazwyczaj niższa od innych paliw,
emisję dwutlenku węgla ze spalania biomasy uważa się za zerową, a zatem nieprzyczyniającą się do efektu cieplarnianego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie
Zastosowanie elektryczności w ogrodzeniach
Coraz częściej naprawa instalacji elektrycznych dotyczy problemów z instalacją, która pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie bramy, na przykład podczas wjazdu do garażu i tak dalej. Takie rozwiązania są coraz bardziej powszechne z racji na swoją wygodę i wobec tego potrzeba naprawy tego typu instalacji jest coraz częstsza. Przede wszystkim problem może powstać w napędach do bram, które mogą nie reagować na żądania użytkownika lub na przykład otwierać się zamiast zamykać. Systemy sterujące otwieraniem i zamykaniem się bram i szlabanów najczęściej wykorzystują w swojej budowie elementy elektryczne, dlatego naprawą ich musi zająć się elektryk.