Projekty indywidualne czy gotowe. O architektach

można zadowolić się gotowym projektem. Na co zwracać uwagę przy wyborze architekta?Zapotrzebowanie rynkuBiura projektowe i architektoniczne rosną jak grzyby po deszczy, nic dziwnego, zapotrzebowanie...rośnie. Mimo niżu demografic

Dodane: 22-10-2015 14:00
Projekty indywidualne czy gotowe. O architektach Zakup domku jednorodzinnego, czy też decyzja o jego budowie to poważna inwestycja, z tego powodu należy ją dobrze przemyśleć, aby później niczego nie żałować. W przypadku budowy: , albo można zadowolić się gotowym projektem. Na co zwracać uwagę przy wyborze architekta?

Zapotrzebowanie rynku

Biura projektowe i architektoniczne rosną jak grzyby po deszczy, nic dziwnego, zapotrzebowanie...rośnie. Mimo niżu demograficznego w Polsce, ciągle buduje się nowe mieszkania i domy. Powstają nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych na obrzeżach miast, nowe bloki ze wszystkimi wygodami (ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja itp.).

Ilość gotowych projektów jest wręcz zastraszająca, zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest ich tak dużo, że już powoli nie ma potrzeby tworzenia projektów indywidualnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, może z niewielkimi poprawkami.


Błędy w projekcie

Projekt domu może być albo dobry, albo zły, nie ma nic pomiędzy. I nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyczne, ale i dużo ważniejsze, użytkowe. Widywałem domy gdzie wyloty rynien były tuż przy drzwiach, co w połączeniu z wysokim profilem dachu sprawiało, że woda przelewała się i moczyła elewację budynku i ochlapywała domowników kiedy wychodzili w deszczową pogodę.

Pewnie znajdzie się więcej takich kwiatków, jak np. nieotwierające się okno, ponieważ zahacza o balustradę na balkonie. Podsumowując- nie ma co oszczędzać na projekcie, bo chytry traci dwa razy.


Zmieniający się rynek

Rynek mieszkań ciągle ulega zmianom, a deweloperzy i architekci starają się nad tymi zmianami nadążyć. Coraz to nowe normy dotyczące energooszczędności domów i mieszkań wymuszają zmiany w projektach.

W przyszłości- i to wcale niedalekiej- wszystkie nowe budynki będą musiały być pasywne i nie ma od tego ucieczki. Koszty budowy się zwiększą, ceny projektów również, a co za tym idzie ceny samych nieruchomości. Jednak jest i dobra strona: mieszkanie w takim budynku będzie tańsze i zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą.