u dentysty

zem z korzeniem. Chociaż mogłoby się wydawać, że trudno taki ząb uratować, w rzeczywistości jest to możliwe, jednak duże znacznie ma czas i właściwe postępowanie. Przede wszystkim jak najszybciej należy udać się na pogotowie stoma

u dentysty

Jak można uratować wybity ząb?

W wyniku urazów często dochodzi do złamania lub wybicia zęba. W przypadku drugiej z wymienionych sytuacji ząb wypada z dziąsła razem z korzeniem. Chociaż mogłoby się wydawać, że trudno taki ząb uratować, w rzeczywistości jest to możliwe, jednak duże znacznie ma czas i właściwe postępowanie. Przede wszystkim jak najszybciej należy udać się na pogotowie stomatologiczne, a wybity ząb przechowywać w odpowiednich warunkach. Najlepiej jest trzymać go w ustach pod językiem uważając na przypadkowe połknięcie. Inne rozwiązania to umieszczenie go w mleku lub roztworze soli fizjologicznej ? takie działanie zwiększa szanse na powodzenie, bo skutecznie chroni ząb przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.


Zębina - podstawowe fakty

Zębina, dentyna (łac. dentinum) ? tkanka leżąca pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zbudowana jest w ok. 70% z części nieorganicznej w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagen (typu I), mukopolisacharydy, glikozaminoglikany, proteoglikany i fosfoproteiny oraz małe ilości cytrynianu, siarczanu chondroityny, nierozpuszczalnych białek i lipidów; pozostałe 10% stanowi woda1. Zębina jest wytworem odontoblastów, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99bina


Masz problem z zębem? Idź na pogotowie stomatologiczne

Problemy z zębami miewa wiele osób. Najczęściej przyczyną bólu lub obrzęku jest odwlekanie wizyty u stomatologa. Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne badanie profilaktyczne, które pozwoli wykryć ewentualne ubytki w szybkim czasie, kiedy nie są jeszcze rozległe ? wtedy łatwiej jest je wyleczyć, a sam zabieg może okazać się znacznie mniej bolesny. A co robić, kiedy ból zaczyna doskwierać nam nagle i utrudnia normalne funkcjonowanie? Oczywiście w takich sytuacjach warto sięgnąć po tabletkę przeciwbólową i jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty. Jeśli dolegliwości pojawiają się nocą, nie pozostaje nic innego jak skorzystać z pomocy pogotowia stomatologicznego.